Avrupa’da Düşük Bütçelerle Eğitim Macaristan Üniversiteleri ile Mümkün

Avrupa’da Düşük Bütçelerle Eğitim Macaristan Üniversiteleri ile Mümkün

Avrupa Birliği üyesi ülkelerden olan Macaristan üniversiteleri ile de çağdaş eğitim fırsatları yaratıyor. Avrupa’nın yüksek standartlı eğitim veren okulları arasında üst sıralarda yer alan ülke üniversiteleri, Türkiye’de YÖK denkliği sağlıyor. Denklik nedeniyle Türk öğrenciler tarafından da sıklıkla tercih edilen okulların kaydı için üniversiteye yerleşmek için gerekli olan sınavlara girmiş, puan sahibi veya bir üniversiteye yerleşmiş olması gerekmiyor.

Yüksek Kaliteli Eğitim, Düşük Maliyet

Macaristan üniversiteleri ile eğitim görmek için yüksek maliyetler öngörülmüyor. Düşük bütçelerle okuma imkanı sunan üniversitelere giriş, diğer ülkelerden (Amerika, Kanada, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerine göre) daha kolay gerçekleşiyor. Okullara kayıt için lise mezunu olmak yetiyor. Üniversite mezunu olanlar da ikinci bir lisans eğitimi için ülke okullarını tercih edebiliyor. Lise not ortalaması üniversiteye kabulde ana kıstas olurken, eğitim sürecinde alınan dersler önem taşıyor. Kayıt için lisede mezuniyet not ortalamasının 60 üzeri olması gerekiyor. Lise döneminde gerçekleştirilen; sosyal faaliyetler, gönüllü hizmetler, topluluk aktiviteleri de kayıtta sunulabiliyor.

Daha İyi İngilizce için Bir Yıl Hazırlık Eğitimi

İngilizce eğitim veren okullarda direkt lisansa başlayabilmek için İngilizce yeterliliği ön koşul oluyor. İngilizce’nin yanı sıra okullarda Macarca ve Rusça öğrenme fırsatı da bulunabiliyor. İngilizce bilgisi bulunan ancak dil seviyesi yüksek olmayan öğrenciler Macaristan’da üniversite bünyesinde açılacak sınavlarla değerlendirilerek gerekliyse hazırlık sınıfı eğitimi alabiliyor. 1 yıl süren hazırlık okulunun ardından lisans eğitimine başlanıyor. İşletme, Ziraat, Muhasebe ve Pazarlama gibi Business’ın alt dalları ağırlıklı alanlar bulunduran Macaristan üniversiteleri bünyesinde; tıp, diş hekimliği ya da eczacılık da okunabiliyor.

Üniversite Eğitimi için Üç Seçenek

Macaristan’da anlaşmalı bulunan üç üniversite sayılıyor. Budapest Metropolitan University, IBS University of Bussiness ve Szen Istvan University’de Türkiye’den öğrenciler eğitim alabiliyor. Yabancı öğrenci bünyesinde kabul edilen Türk öğrenciler, konaklama, seyahat, başvuru dökümanları ve bürokratik süreç gibi konularda uzman danışmanlardan destek alabiliyor. Macaristan’ın önde gelen üniversitelerinden olan okullar dünyanın pek çok yerinden öğrencileri ağırlayarak kozmopolit bir ortamda eğitim alınmasını sağlıyor. Öğrenciler bir yandan uluslararası eğitim alırken, diğer yandan da yurt dışında yaşama ve dünya vatandaşlarıyla diyalog fırsatı yakalıyor.

Öğrenciler için benzersiz bir hayat tecrübesi yaratan üniversiteler, sosyal imkanları, ders müfredatları, uzman eğitmen kadroları ve öğrencilere sundukları yaşam koşulları ile beğeni kazanıyor. Siz de ICES ayrıcalıkları ile Macaristan’da üniversite programlarını inceleyebilir, geleceğinize yatırım olarak değerlendirebileceğiniz eğitimleri alarak üniversite hayalinizi Avrupa topraklarında gerçek kılabilirsiniz.