Meslek Yüksekokulu Fulbright Öğrenim Bursu

Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri Kültürel Mübadele Komisyonu, bilinen adıyla Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, Türk ve Amerikalı üniversite mezunları, araştırmalar ve bilim adamları arasındaki kültürel değişim programlarını 1949 yılından beri desteklemektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişlei Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu, Türkiye’deki meslek yüksekokullarının belirli bölümlerinde okuyan öğrencilerin Amerika’da “community college” adı verilen okullarda br yıl ders almalarını ve bir yılın sonunda Türkiye’ye dönmeleri amaçlanmaktadır. 2007 yılında başlatılan bu program, Türkiye’de meselk yüksekokullarında okuyan öğrencilere Amerika Birleşik Devletleri’nde burs veren tek programdır. 

2017-2018 akademik yılı Güz Dönemi’nden itibaren geçerli olacak olan bursun son başvuru tarihi 26 Aralık 2016‘dır. Burs kapsamına giren alanlar; Bilgi Teknolojisi, İşletme ve Yönetim, Kamu Güvenliği, Medya, Okul Öncesi Eğitim, Turizm ve Otelcilik, Uygulamalı Mühendislik ve Ziraat‘tir.

 

Detaylı bilgi ve iletişim için Fulbright Türkiye‘nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.