Oktoberfest Deneyimi

Ağustos ayıyla birlikte Münih’te yaşayan insanları bir heyecan kaplar. Çünkü herkesin bütün yıl bekledikleri Oktoberfest için Theresa alanında (Theresienwiese) hummalı bir çalışma başlamıştır. Binlerce kişinin sığabildiği Bierzelt adı verilen devasa çadırlar, lunaparklar, eğlence mekanları ve daha bir çok yapının kurulumuna başlanmıştır. Festivalin yeri ilk kez 1810 yılında dönemin prensiyle evlenen Prenses Theresa onuruna düzenlendiği için Theresa Alanı olarak bilinmektedir. Bu yıl 183. düzenlenecek olan Oktoberfest tarihleri ise 17 Eylül – 3 Ekim arası olarak belirlenmiştir. Peki Oktoberfest 2017 yılında ne zaman düzenlenecek ? diye merak ediyorsanız 16 Eylül – 3 Ekim olarak açıklanmıştır. Tarihin 3 Ekim olarak seçilmesinin nedeni Alman devletçiklerinin birleşmesinden sonra Birleşme günü olan 3 Ekim’e kadar uzatılmak suretiyle festival 16 gün sürmektedir.

Oktoberfest yani Ekim Festivali ismine aykırı olarak festivalin Eylül ayında başlamasının sebebi ise tarihte gizli. İlk festival Prenses Theresa’nın şerefine 12 – 17 Ekim tarihlerinde düzenlenmiş ve yarım asır kadar böyle devam etmiştir. Fakat Eylül ayında hava Ekim ayına göre daha güzel olduğundan ve zamanla yöneticiler tarafından tarihler öne alındığında festival Eylül’de başlar olmuş. Tarihinde 24 defa hastalık, savaş, doğal afet gibi nedenlerden dolayı düzenlenemeyen festivali yılda 6 milyonun üzerinde insan ziyaret etmekte ve 6 milyon litrenin üzerinde bira tüketmektedir.

Oktoberfest Festival Programı

17 Eylül’de saat 11’e doğru kortej yürüyüşüyle birlikte festival alanında çadırları olan bira üreticileri gelir. Saat 12’de Münih Belediye Başkanın büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme takmasını takiben Bavyeralıların “O’zapft is!”  yani “çeşmelendi” diye bağırmalarıyla Oktoberfest resmen başlar. Bu kutlamalar için özel olarak bir Oktoberfest birası mayalanır ki bu bira hem tat hem de alkol bakımından biraz koyu renkli ve serttir. Bu bira Maß denen bir litrelik özel bardaklarda sunulur ve ilk Maß Bavyera Başkanına ikram edilir. Ertesi gün geleneksel kıyafetler giymiş kadın ve erkeklerden oluşan bir kortej yürüyüşü organize edilir. Festival boyunca aileler için özel günler bile vardır. Tüm aile bireylerinin eğleneceği, birlikte vakit geçireceği farklı aktivite alanları mevcuttur. Oktoberfest festivali boyunca Asyalılar ve İtalyanlar için bile özel iki gün ayrılmıştır. Bunun nedeni ise Oktoberfest için üretilmiş biranın içinde bulunan bir malzemenin Asyalılar ve İtalyanların midesine iyi gelmediği içindir. Etrafta yerlere uzanmış bir Asyalı görürseniz şaşırmayın. Festivalin ortasına denk gelen Pazar günü geleneksel Bavyera dansı edilir ve Festivalin son günü ise Theresa alanında bulunan anıtın yanında festivalin kapanışını haber eden silah atışları yapılır ve festival resmen son bulur.

Kendi Deneyimlediklerim ve Gözlemlerim

Oktoberfest ne kadar bira festivali olarak reklamları yapılıp tanıtılsa da aslında Prens ve Prenses Theresa’nın evlilik yıl dönümü olarak yıllarca kutlanmış ve Bavyera bölgesindeki bira üreticileri ve yöneticiler sayesinde daha büyük bir organizasyona dönüştürülmüş. Hatta Theresa Alanında elinde zeytin dalı tutan devasa bir kadın heykeli görürseniz Prenses Theresa’ya bir selam verip selfie çekilmeyi ihmal etmeyin. Biralar 1 litrelik Maß denilen büyük bardaklarla servis ediliyor. Bavyera yöresinin tüm yemeklerini tatma imkanı sunan festival  geleneksel danslar ve kıyafetlerle Alp dağlarında yaşayan Bavyera köylülerini şehre indirip yaşamlarını diğer insanlara açma fırsatı sunmuş.

Dünyanın her yerinden milyonlarca ziyaretçiyi Münih’e çeken bu festival sayesinde şehir ziyaretçilerle dolup taşarken, akşam 20’den sonra her yer sarhoş insanlarla dolu 😀 Belli yaşın üstündeki Münihliler festivale pek ilgi göstermeseler de, yakın şehirlerden günü birlik akın akın gelen bir sürü turistte var. Devasa çadırların içerisinde sigara içmenin yasak olması çok güzel, zaten içeri girince müzikler, danslar kahkahalar birbirine karışıyor 🙂 Çocuklar ve yetişkinler için bolca eğlence mekanları mevcut.