Prag’da Erasmus Macerası

Merhaba arkadaşlar 🙂 öncelikle benim gibi böyle bir maceraya atılmak isteyenler için az da olsa faydalı olabilecek tüm bilgi birikimimi paylaşmak istedim. Yıllardır en büyük hayallerimden biri, tüm dünyayı kafa dengi bir arkadaşla gezebilmekti. Yeni yerler görmek, keşfetmek yeni kültürleri tanımak, farklı kültürden arkadaşlık dostluklar kurabilmek, filmlerde gördüğüm ulaşması hem zor gibi görünen hem de elimi uzatsam dokunabilecekmişim gibi gelen yerleri dünya gözüyle görebilmek istedim.

Erasmus programı benim için yurtdışı kapılarını açtı. Çek Cumhuriyeti’nde UJAK (Univerzita Jana Amose Komenského) adında bir üniversiteye Erasmus öğrencisi olarak gitmeye hak kazandım. Erasmus dil yeterlilik sınavını geçip bir yere yerleşmek bu sürecin en kolay kısmı. Hemen okulun sitesinden kazanan diğer arkadaşların ismini bulup Facebook’tan iletişime geçtim. Çek Cumhuriyeti vize konusunda en sıkıntılı ülkelerden biri diyebiliriz ki bunu herkes söyler. Bizim gibi uzun dönemli gidecek öğrencilerin Visapoint sisteminden (online) randevu alması gerekmekteydi. Çünkü kısa dönem Schengen vizesi, 3 aydan daha uzun süre kalacağımız için uygun değil.

Visapoint’de saatlerce bilgisayar başında beklemeniz gerekebiliyor. Özellikle Erasmus dönemlerinde fazla yoğunluk olduğu için sistem gün içerisinde bir kaç kere açılıyor ve 1 dakika demeden kapanıyor. Bu yüzden bilgileri önceden sisteme kaydetmiş olmanız çok önemli. Yani herhangi bir Schengen vizesi seçeneğine tıklayıp bilgilerinizi doldurup ileri ileri tuşuna basıp en sonunda kesin onay vermeden geri dönüş yapmanız sisteme bilgilerinizi geçici olarak kaydedecektir.

Bu şekilde önde olma şansınız olacaktır. Hangi şehirden vize randevusu almanız gerektiğini ikametgah adresinizin hangi ilde olduğu belirleyecektir. Mesela Denizli Pamukkale Üniversitesi, Ankara konsolosluğuna bağlıydı. Gerekli olan tüm belgeleri konsolosluğun internet sitesinden kolaylıkla bulabilirsiniz. Orada gerekli belgelerden bazılarının Çekçe olmasını istiyorlar. Uzun dönem başvurular için Çekçe tercüme yaptırmanız gerekebiliyor.

Aynı güne ortalama 5-6 kişi alıyorlar sizleri içeri alıp istenilen belgeleri sırayla koymanızı istiyorlar. Geriye bekleme süresi kalıyor. Vize için resmi bekleme süresi 60 gün ama daha öncede çıkabiliyor. Vizeniz çıkınca konsolosluktan tekrar gidip kendiniz teslim almak zorundasınız. Bunun yerine Ankara veya İstanbul’da yaşayan birisine kısa bir dilekçe ile vekalet verebilirsiniz. Pasaportunuza tekrar kavuşmanızla sonunda uzun vize süreciniz bitiyor.

İlgili Yazı:   3 Milyonuncu Erasmus Öğrencisi: Vojtech ZRUST - Çek Cumhuriyeti

Vizeniz çıktığı haberi almadan uçak bileti almak tehlikeli olabilir. Ben Pegasus firmasını tercih ettim önceden aldığım için 1.000 TL civarı tutmuştu. Valizim kaybolur mu diye ne kadar endişe etsem de öyle bir şey olmadı :). Bu arada Yapıkredi‘den Euro ve TL hesabı açtırabilirsiniz Çek Cumhuriyeti ve bir çok ülkede Unicredit var ve az bir komisyonla paranızı çekebiliyorsunuz.

Diğer arkadaşlarım benden önce gitmişlerdi ve beni havaalanında karşıladılar. Yanınızda bir miktar Euro götürmeniz iyi olacaktır. İlk önce düşükte olsa havaalanında değişim yapacaksınız çünkü şehir merkezine ulaşabilmeniz için otobüs kullanmanız gerekecektir. 119 numaralı otobüse binip metro durağında inebilir ve metroyu kullanarak yurt yada kalacağınız yere yakın bir metro durağına gidebilirsiniz. (Şehir merkezi Mustek). Çeklerin para birimi Krouna ve 1 Euro 25-27 CZK.

Çek Cumhuriyeti orta Avrupa’da olduğu için diğer Avrupa ülkelerini kolaylıkla gezebilirsiniz. Benim Polonya Krokow, Almanya Berlin, Macaristan Budabeşte, Avusturya Viyana, İtalya’da Roma, Pisa, Floransa, Venedik ve son olarak Fransa Paris’i gezip görme şansım oldu. Elinize haritayı alıp kaybolmayı göze alabilmek çılgınca fotoğraf çekip, bilmediğiniz sokaklarda dolaşmak paha biçilemez güzellikte bir şey. Bu arada en çok beğendiğim şehir Venedik’ti. Benim için Erasmus‘la Avrupa’da 4 ay da olsa kalmak inanılmaz bir deneyimdi. Eğer gerçekten böyle bir hayaliniz varsa asla vazgeçmeyin! Unutmayın istemek gerçekten de başarmanın yarısı ve asla korkmayın sadece isteyin ve çabalayın zaman size buna değeceğini gösterecektir.

Herkese bol şans 🙂

© Zeynep Özgül Saygın – Avrupa Fırsatları Gönüllü Yazarı

Çek Cumhuriyeti hakkında daha fazla yazıya buradan ulaşabilirsiniz.