Sürdürülebilir Gelecek için 7 AB Projesi

İklim değişikliği, biyoçeşitliliğin korunması, yenilenebilir enerjilerin geliştirilmesi, adil ticaret, genç nesillerin ihtiyaç duyduğu ve öğrenmek istediği konuların başında geliyor. Erasmus + projeleri, çevre meseleleri ve sürdürülebilir ekonomi konusunda eğitim veren çabalara katkıda bulunuyor. Erasmus + projelerinin bu geniş seçimi öğretmenlerin yaratıcılığını ve genç vatandaşları daha yeşil ve sürdürülebilir bir yarınlar için eğitmek isteyen birçok okulun katılımını yansıtmaktadır.

Çevreye duyarlılığı ve daha fazla sorumlu davranmayı artırmak için, gelecek nesillere ilham verecek Erasmus + projelerinden 7 örnek listesi hazırladık;

  1. ENVKIDSİlkokul öğrencilerine sürdürülebilir bir çevre için çevrimiçi oyunlar, simülasyonlar hazırlayan bir projedir.
  2. Sürdürülebilir Açık Hava Etkinlikleri:  Bu projenin amacı ise sorumlu ve sürdürülebilir bir açık hava eğitimi vererek erken yaşta çocuklara yenilikçi ve yaratıcı bir eğitim sunmak ve katılımcı sayısını artırmanın yanı sıra sağlıklı yaşam konusunda çocukları bilgilendirmek.
  3. Güneşin altında yeni bir şeyler var (There is something new under the sun): Bu proje sayesinde 6 farklı ülkeden orta okul öğrencileri bir araya gelerek güneş (solar) enerjiyi tartıştılar ve yenilebilir enerji üzerine proje geliştirdiler.
  4. To The Woods: Bu proje kapsamında  gençlere ormanların ve doğal kaynakları kullanımı konusunda daha duyarlı olmaları çerçevesinde bir çok aktivite, zanaat ve sportif etkinlikler düzenlenmiştir.
  5. Kirlilik (Find the a STEM solution): Bu proje ise gençlerin ilgilerini temiz teknoloji üzerine çekerek disiplinler arası bilimsel eğitim ve kariyer geliştirmelerini amaçlamıştır.
  6. Getting in touch with food again: Bu proje gençlere besinlerin nereden geldiğini, değerini ve üretim proseslerini, onların besin seçimlerinde etkili olan faktörler üzerinde yoğunlaşmıştır.
  7. Adil bir gelecek için adil ticaret:  Küresel tüketici vicdanı projesi ticari fuarları keşfederken sosyal adalet, dayanışma ve sürdürülebilirlik konularına değinirken öğrencilerin girişimcilik ve dijital yeteneklerinin de gelişmesine katkı sağlamıştır.
İlgili Yazı:   ESN "Students Helping Students"

Bu ve bunun gibi daha fazla projeyi Erasmus+ Proje platformundan keşfedebilirsiniz.