Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Ucuz uçak bileti ne zaman ve nasıl alınır ? Doğru bir zamanı, günü veya web sitesi mi var ?

Küreselleşme sonucu gittikçe küçülen dünyamızda bir yerden başka bir yere seyahat etmek için bir çok seçeneğimiz var. Zaman kazanma ve hızlı ulaşım sayesinde az zamanda çok yer görmemiz mümkün. Sayıları her geçen gün artan düşük maliyetli (low cost) havayolu şirketleri sayesinde ödememiz gereken miktardan fazlasını ödemeden tasarruf ederek gezebiliriz. Aşağıda kendinize uygun en iyi uçuşu bulmanıza yarayacak bazı tüyolar var 😉

1. Uçuş rezervasyonunuzu çalışma günlerinde yapın

Pazartesi mi rezervasyon yapmalısın ? Pek değil. Cheapairblog web sitesine göre Salı ve Çarşamba günü yapılan rezervasyonların daha ucuz olduğu sonucuna varılmıştır. Cuma ve Pazar günlerinden de kaçınmalısınız. Hafta sonu boyunca fiyatlar hafta içi fiyatlarına oranla yüzde 7-10 arası fazla oluyor.

2. Bilet alırken birden fazla bilgisayar (IP) kullanın

Hava yolu şirketinin web sitesini (ulusal yada düşük maliyetli) tarayıcıda tercihlerin ve alışkanlıklarınla ilgili cookies nesnesi aracılığıyla parçalar bırakıyoruz. Bu bütün web siteleri için geçerli. Ev, iş yeri, bir cafe veya kütüphane gibi farklı yerlerden internete girmeyi ve farklı tarayıcıları kullanarak bilet almalısınız. Hava yolu şirketleri bizleri takip ederek sitede kalma süremize, siteyi ziyaret etme sıklığına göre fiyatlarda değişikliğe gitmektedir.

3. Biletinizi akşam saatlerinde alın

Skyscanner News‘e göre çalışma saatlerinde alınan biletler daha fazlaya mal olmaktadır çünkü; bir çok bilet çalışanlar tarafından iş gezisi amacıyla çalışma saatlerinde alınmaktadır. Akşam evde bilet alan insanların seyahatlerini organize etmek daha fazla zamanı olacağından ofiste bilet alan insanlara göre daha az para harcamaya meyillidir.

book-flight-ticket

4. Biletinizi en az 10 gün önceden alın

Uçak bileti fiyatlarındaki dalgalanmayı dert edenler sadece yolcular değil, ekonomistler, analistler ve uzmanlar da yıllarca para tasarruf etme yöntemleriyle ilgili sihirler hakkında kafa yormaktadır. Para tasarrufu etme konusunda bilgi, algoritma ve tarihi verileri kullanarak düşük maliyetli uçuş sektöründe bir ara yol bulmaya çalışan en son grup Keele Üniversitesindeki ekonomi profesörü Claudio Piga liderliğindeki üç İtalyandır.

Çalışmanın sonucu oldukça açık olarak şudur: Ryanair ya da Easyjet gibi firmalardan en iyi bilet satın alma zamanı uçuşa 10 gün kala ama çok öncesi değil ve son dakika olarak dile getirilmiştir.

Peki araştırmacılar bu sonuca nasıl vardı? Bir çeşit ‘U’ dönüşü modeli diyebiliriz. Başlangıçta fiyat kısmen yüksek, daha sonra yavaştan düşmeye başlıyor ve uçuştan 10 kadar öncesine kadar en düşük fiyata ulaşıyor ve nihayetinde son günlerde yüzde 50 – 75 arasında fiyatlar artıyor ve bir son olarak bir U dönüşü yaparak yaparak tekrar ucuz oluyor.

5. Hava yolu şirketleri arasındaki farkı bil

Easyjet biletlere ortalama bir fiyat uygularken, Ryanair ise tam aksine kalan biletlere göre bir fiyatlandırma yapıyor.

6. Tek bir bilet almak toplu almaktan daha ucuz

Ryanair hakkında çok önemli bir keşif daha var; Ryanair sözcüsünün dediğine göre; eğer tek yöne en son ücretsiz bileti almak istiyorsanız sistem kalan bütün biletlere yüksek bir fiyat atıyor, Ryanair‘in fiyatları artırdığı zaman müsait olan bilet sayısı azalmaktadır.

buy-ticket

7. En iyi teklifleri not alın

Nereye ve nasıl seyahat edeceğin konusunda kararınızı verdiniz mi ? HolidayPirates.com web sitesi Seyahat ve Boş Zamanı Verimli Kullanım konusunda 2014 ve 2015 yıllarında yılın en iyi web sitesi seçildi. Web sitesi müsait tüm mümkün destinasyonlar için en iyi teklifleri gösteriyor.

8. Fiyatları Tara

Skyscanner belli bir zaman aralığında, spesifik bir destinasyon için uçuş biletlerini karşılaştırmak için güzel bir web sitesi. Skyscanner gibi fiyat karşılaştırması yapan başka web siteleri de mevcut.

note-cheap-offer

Kaynak: ESN blog