VFS Global ile Çek Cumhuriyeti Kısa Dönem Vize

Merhaba Arkadaşlar, son zamanlarda içimi mutluluk ve heyecanla dolduran tek şey Erasmus programı sayesinde Prag’a yeniden dönmek 🙂 90 günlük staj yapacağım için kısa dönem Çek vizesine başvurdum ve bununla ilgili süreci sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle belirtmek istediğim konu şu; kısa dönem Çek vizesine konsolosluktan (sadece çarşamba günleri) veya VFS Global adındaki aracı şirket ile başvurabilirsiniz. Konsolosluk ile başvuracaksanız randevu almak için acele etmelisiniz, malum sadece bir günde başvuru aldıklarından uygun zamanlar hemen doluyor. Belgelerinizi hazırlayacağınız tahmini süreyi belirleyip hemen VFS Global’in sitesinden randevu almak ilk işiniz olmalı, geriye belgeleri toplamak kalıyor. Peki başvuruda sunacağımız belgeler neler;

  • Başvuru Formu: Eksiksiz ve İngilizce olarak doldurulmuş, iki yerden tarih ve başvuru yeri yazılarak imzalanmış başvuru formu, bu arada başvuru formunun örneğine buradan ulaşabilirsiniz ve bilgisayar ortamında veya el ile doldurabilirsiniz.
  • Pasaport: Yurt dışından Türkiye’ye dönüş tarihi ve pasaport bitiş tarihi arasında en az 3 ay olmalı. Eğer 3 aydan daha az zaman varsa hemen pasaportunuzu yeniletmelisiniz. (Bu kural bütün vize başvuruları için geçerli) Bu arada yeni ve eski pasaportlarınızın kimlik, vize bilgilerinin yanı sıra mühürlü olan tüm sayfalarının fotokopisini çekmelisiniz. (VFS Global fotokopi başına 1 lira alıyor)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi 1 adet
  • Fotoğraf: 2 adet arka planı beyaz olan ve gözlüksüz (burada biyometrik fotoğraf kuralları geçerli) 3,5×4,5 ölçülerinde fotoğraf sunmanız gerekmekte. (bu hizmet VFS ofisinde fotoğraf otomatı tarafından çekiliyor ve fiyatı 25 lira)
  • Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm Shengen ülkelerinde geçerli, ayakta-yatakta bütün tedavi, (Allah göstermesin) hastalık ve vefat anında ülkeye dönüş masraflarını karşılayan minimum 30.000 euro teminatlı gidiş tarihinden 1 gün önce başlayıp, dönüş tarihinden 1 gün sonra biten, doğum tarihini bulunduran ıslak imzalı ve kaşeli olan seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Ben Güneş Sigorta’dan 120 liraya yaptırdım, diğer firmalara sormadım, daha ucuzu olabilir 😀
  • Gidiş – Dönüş uçak/otobüs/tren vb. biletleri veya rezervasyonları. Ben gidiş için uçak ve otobüs biletlerimi sundum, ayrıca dönüş için en azından rezervasyon yapmam gerektiğini söylediler. (THY’nin sitesinden direkt rezervasyon yapabilirsiniz, Sunexpress ve Pegasus’ta rezervasyon yok ya da ben yapamadım)
  • Konaklama Belgesi: Burası beni en çok yoran yer oldu. Ankara konsolosluğu konaklama belgesini ıslak imzalı ve kaşeli isterken İstanbul ise databox’a düşen konaklama belgelerini kabul ediyorlar. İstanbul’a başvurmayacaksanız buna dikkat etmenizi öneririm arkadaşlar yoksa başvurunuzu kabul etmeyebilirler, bu arada VFS Antalya ve İzmir ofisleri sorun çıkarmıyor fakat yine de işinizi sağlama alın derim. Prag’daki yurtlara buradan ulaşabilirsiniz.
  •  Hibe yazısı: Okulunuzdan Erasmus programına seçildiğinize dair Nomination Letter ve Hibe yazınızı almayı unutmayın 😉
  • İngilizce olarak okuldan alınmış öğrenci belgesi.
İlgili Yazı:   Çek Cumhuriyeti Erasmus+ İçin Sağlık Sigortası

Ücretler ise öğrenci olduğumuz için 60 euroluk shengen vizesinden muafız, bunun dışında 20 euro VFS Globale hizmet bedeli ve eğer pasaport ve vizenizin evinizin kapısına kadar gelmesini istiyorsanız 30 liralık kargo bedelini de ödemelisiniz.

Bunların dışında tam randevu saatine geç kalırsanız üzülmeyin, her gelen sıra aldığı ve işlemler biraz uzun sürdüğü için tam randevu saatinde kabul etmiyorlar fakat fazla da geç kalmayın 😀

Haydi kolay gelsin, herkese bol şans 🙂